Acilen marka olmak istiyorum!

‘Acil’ kelimesi, pazarlama ve reklam alanında 10 yılı devirmiş biri için asla artık panik yaratıcı olmamalı, bilakis, son derece sıradan bir talep.

‘Acil’ talebini duyduğumda, hızlıca değerlendirip karşıdakine talebinin gerçekliğini anlatır, en acil mümkün çözüm için bir yol haritası çizer ve hızlıca harekete geçerim.

Ancak bu yazının konusu böyle bir mesele değil. Zira, bir reklam filmi ‘acil’ olarak yayına alınmak istenebilir; web sitesinde ‘acil’ bir değişiklik yapılması gerekebilir, o gün gündeme düşen bir olayla ilgili ‘acil’ bir metin yazılması gerekebilir. Ama ‘ACİL olarak marka olmak?

Son 2 hafta içinde, iki kişi marka danışmanlığı almak için beni aradı.

Tesadüfen her ikisi de benzer sektörlerde online satış yapmaya yeni başlayan kişilerdi.

Bana Yiğit’le YouTube’daki Amazon’da markalaşma konuşmamı dinledikten sonra ulaştılar.

Telefonda ön görüşme yaptık, her ikisi de full paket alarak yani stratejiden başlayıp, sonrasında aylık marka yönetimi yapılacak şekilde çalışmak istiyordu.

Telefon konuşmamız sonrası ikisine de teklif gönderdim.

Biri arayıp şöyle dedi ‘Gözde hanım, biz sizinle çalışmak istiyoruz, konuştuğumuz gibi mart başında başlayalım.’

Diğeri ise arayıp şöyle dedi ‘Gözde hanım, siz bize çok pahalısınız. Biz size şöyle bir model öneriyoruz, siz bizim markayı yönetin, kaç ürün satarsanız onun üstünden size komisyon verelim.’ Kibarca böyle bir sistemde neden çalışamayacağımızı izah ettim, teşekkürleştik.

Özellikle rekabetin kızışmasıyla, çok farklı sektörlerden, belki daha önce marka meselesine hiç kafa yormamış birçok kişi kendi markasını yaratmak istiyor.

Benimse herkese usanmadan anlatmaya çalıştığım mesaj, markanın UZUN VADELİ BİR YATIRIM olduğu. Bir deneme değil. Kısa süreli bir atak değil. Satışa anında dönecek bir yatırım da değil. Bunu özellikle başta anlatıyorum, çünkü nedense büyük bir kesimde marka olmanın kolay olduğu ile ilgili bir inanç var. Bu da sebepsiz değil.

Her gün instagram’da yeni bir marka görüyoruz. Tanıdıklarımızın markalar kurduklarını görüyoruz. Ve kimin bir logosu varsa, instagram’da reklam veriyorsa onu ‘marka olmuş’ sanıyoruz. Ve tabii hemen şöyle düşünüyoruz ‘E bunu ben de yaparım!’ Oysa o gördüğünüz ‘markalar’ yolculuğun çok başında, hem de çok çok. Hiçbir konuda olmadığı gibi, marka olma konusunda da bir kısayol yok. Dijital bize kısayollar getiriyor gibi görünebilir ama hayır, aslında dijital sadece süreci hızlandırıyor. Daha kısa sürede daha çok kişiye ulaşmamızı sağlıyor. Fakat bu ‘Bir an önce marka olacağımız’ anlamına gelmiyor. En basit ve hüzünlü test olarak, instagram reklamlarınızı bir hafta durdurup kimsenin artık postlarınıza yorum yapmadığını, yeni takipçi gelmediğini görebilirsiniz.

Marka düzenli br yatırım. Gerçekten büyük bir sermaye istiyor ve sadece maddi olarak değil, daha çok vakit ve iş planı olarak.

Durmamak gerekiyor, hatta sürekli yenilenmek ve müşteri deneyimine 24 saat kafa patlatmak.

Bu da bir SABIR işi. İnce ince dokuma işi.

Bugün çok fazla kişinin ‘Acilen marka olmak’ istediğini görüyorum, birlikte çalıştığım veya teklif isteyen kişilerden de sürekli gözlemleme şansım oluyor.

Maaşlı işini bırakıp kendi markasını kurmak isteyenler için üzerinde önemle durulması gereken bir nokta. Çünkü genelde bu aşamada da şöyle düşünülüyor ‘Logosunu yaptırırım, reklam veririm, satmaya başlarım!’ Peki, ama sonra? Uzun vadeli plan yapmadan, gerçekten markanın meyvesinin anında toplanacağını hayal etmemek gerekiyor.

Ben kendi deneyimim sonucu, doğru müşterileri yani ‘gerçekten marka olmanın ne demek olduğunu ve ne gerektirdiğini iyi anlamış müşterileri’ ayırt edip, onlara hizmet verebilmek için artık bir ön görüşme kuralı koydum. Tıpkı koçluk görüşmelerindeki gibi, danışmanlık için de detaylı bir ön görüşme yapıyorum ve kişinin ‘marka olmak’tan ne beklediğini tam olarak anlamadan çalışmaya başlamıyorum; çünkü bunun sonucu her iki taraf için de sadece hayal kırıklığı olur. Ancak ortak birlikte çalışmama kararı aldığımız veya bana sadece fikir danışan kişilere de hep şunu söylüyorum, sizi ‘Anında marka’ ya da markanızı ‘Anında ünlü’ yapmayı vaad eden herkesten uzak durun. Çok reklam vererek, anında çok satmaya başlayabilirsiniz, ancak marka satıştan bağımsız bir uzun vadeli değer yaratma yolculuğu. Şirketimi satarken değeri artsın diye düşündüğünüz, bugünden baş koyduğunuz bir marka yolculuğunda ise en büyük hata acele etmek veya bütün kurşunları baştan harcamak olur.

Bu konuşmaların sonunda hep gelen soruyla bitireyim, rakamlar, çünkü Küçük Prens’in dediği gibi,

Büyükler sayılardan hoşlanır. Onlara yeni bir dostunuzdan söz açtınız mı, hiçbir zaman size önemli şeyler sormazlar. Hiçbir zaman: ” Sesi nasıl? Hangi oyunu sever? Kelebek toplar mı?” diye sormazlar. “Kaç yaşındadır? Kaç kardeşi var? Kaç kilodur? Babası kaç para kazanır?” diye sorarlar. Ancak o zaman tanıdıklarını sanırlar onu. Büyüklere: “Pembe kiremitten bir ev gördüm, pencerelerinden sardunyalar, damında güvercinler vardı” derseniz, o evi bir türlü gözlerinin önüne getiremezler. Onlara: “Yüz bin franklık bir ev gördüm” demeniz gerek. Ozaman: “Aman ne güzel!” diye bağırırlar.

Burada da hep gelen soru tabii ki, ‘Peki markamın meyvelerini ilk ne kadar zaman sonra toplayacağım?’ Bunun için en iyi zaman, 1 yılın bitimi. 1 yılın bitiminde, 1 yıl boyunca yapılan marka yatırımlarını, reklamları, iletişimi ve satış rakamlarını, kazanılan müşteri rakamlarını önümüze döküp değerlendirmek anlamlı veriler sağlıyor. Sonuç ne olursa olsun, 1 yılın sonunda da tabii ki yapılacak olan ‘Evet, artık marka olduk’ demek değil, zira nankör bir oyun bu, bisikletten inen, oyundan çıkar. Sürekli pedal çevirmek ‘daha iyi ne yapabilirim, şimdi ne yapabilirim?’ demek gerekiyor. İnanılmaz keyifli, bence benzeri olmayan bir yolculuk. Doğru bakış açısı ve doğru hazırlıklarla başlandığında ise, başarılı olmanızın önünde hiçbir engel duramıyor.

http://www.gozdeattila.com

http://www.humanly.co

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: